Pomidory czekoladowe – uprawa możliwa w przydomowym ogórdku


Pomidory czekoladowe zwane inaczej kumato, to odmiana pomidora, która posiada charakterystyczny kolor, przypominający właśnie czekoladę. Co ciekawe, gatunek ten pochodzi z Hiszpanii. Charakteryzuje je nie tylko oryginalny wygląd, ale i smak. W odróżnieniu od standardowej odmiany pomidora, smak pomidora kumato jest bardziej słodki oraz posiada bardziej intensywny smak. Wszystko to za sprawą dużej ilości fruktozy, którą zawiera. Co ciekawe pomidory czekoladowe nie są modyfikowane genetycznie. Są to warzywa, które uważa się za bardzo ekologiczne.

Niestety, pomidory czekoladowe dość rzadko spotyka się w Polsce. Uprawa tego gatunku w ogóle należy do dość specyficznych. Cena pomidorów kumato bywa dość wysoka, dlatego, też nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Na dodatek uprawiać mogą je tylko wybrani hodowcy. Aby móc uprawiać pomidory czekoladowe należy uzyskać zgodę na uprawę. Aby tak się jednak stało należy spełnić szereg postawionych wymagań. Po otrzymaniu pozwolenia hodowcy mogą cieszyć się uprawą oraz sprzedażą tego gatunku. Biorąc pod uwagę cenę, jaką możemy sobie zażyczyć za te pomidory oraz ich dostępność, na pewno warto starać się o taką możliwość.

Pomidory czekoladowe chętnie używane są jako składnik sałatek, poranna przekąska czy składnik kanapki. Mając na uwadze wcześniej wspomniane czynniki, należy szczególną uwagę zwrócić na pomidory, które kupujemy. Niekiedy zdarza się bowiem, że jakieś pomidory reklamowane są jako kumato, a w rzeczywistości stanowią one podróbki oryginalnych warzyw. Smakiem i wyglądem mogą one przypominać kumato, ale nimi nie są. Różnią się one zazwyczaj barwą, która jest mniej intensywna oraz smakiem. Pomidory czekoladowe odznaczają się dużą ilością wartości odżywczych, przede wszystkim posiadają największą ilość przeciwutleniaczy ze wszystkich gatunków pomidorów. Dlatego dieta bogata w pomidory polecana jest szczególnie osobom starszym oraz rekonwalescentom. Pomidory kumato to także nieodzowny składnik diety osób, które pragnę ustrzec się przed nowotworem oraz przechodzą kurację po chemioterapii.

Previous Adwokaci - kiedy potrzebna nam jest obsługa prawna? Zakup mieszkania.
Next Nowe mieszkanie - jak je kreatywnie urządzić?